Természetes, hogy most is van szuperhősös mozi a kínálatban. Kell is, hiszen a Marvel univerzum 2012-re ígérte a The Avengers mozit, amelyben Hulk, Captain America, Iron Man mellett ő, Odin fia is szerepet kap Nick Fury csapatában, ezért aztán mindenkit be kell mutatni a laikusoknak is. De most akkor kanyarodjunk cikkünk témájához.
Ami meglepő volt már az első híresztelések kapcsán is, hogy egy ízig-vérig Shakespeare-en edződött színész-rendezőre bízták a rendezői széket. Igaz, mostanában divat, hogy a színészek veszik kezükbe a háttérmunka egy részét. Edward Norton a Hulk forgatókönyve felett bábáskodott, John Favreau megrendezte a Vasember két epizódját, melynek scriptjét a szintén színész Justin Theraux jegyezte. Szóval a kamera elől, a mögé kerülve sem okoztak csalódást. Volt egy félelmem a Thorral kapcsolatban ebből a szempontból: Kenneth Branagh elviszi-e a sztorit a totális dráma felé, kis teret hagyva ezzel a lépéssel az akcióknak? Mekkora teret és beleszólást hagy Sir Anthony Hopkins-nak? Nyitva hagy-e lehetőségeket a folytatáshoz vagy lezárja, mint egy Shakespeare drámát? Megnyugodtam, mert nem tett ilyet. Egyszerűen rendezett egy alapvetően két helyszínes akcióban gazdag szuperhős mozit. A színészi teljesítményekre kár lenne szavakat fecsérelni. Mindenki jó, mindenki azt hozza, amit kell. Chris Hemsworth jó választás a kicsit arrogáns, de mégis aranyszívű főhős szerepére.
A látványvilág, a mai realisztikusabb megközelítésű filmektől eltérően rajzosra, meseszerűvé sikeredett, de ez nem hiba, inkább pozitív, hiszen egy nem létező világot máshogy nem lehet megjeleníteni és Thor nem része a mai New Yorknak, mint Spiderman és nem illik bele a Nolan féle újszerű koncepcióba, hiszen az ő otthona nem is a Földön van.
Amivel nekem mégis problémám van, volt, hogy túlságosan tördelten viszik végig a cselekményt. Az összefüggések ugyan keresztezik egymást és a magyarázat sem marad el, de mégsem áll össze a dolog. Az apró gesztusok, félmondatok hiányoztak nekem. Azok, amelyek az Iron Man-ben működtek, akár a humor eszközeinek segítségével, akár az újkori lassan trilógiává bűvölő Batman széria drámai megoldásaival. Ugyan szerepelnek néhol ezek a szalmaszálak, amelyekbe kapaszkodhatott az író, de mégis olyan erőltetettnek hatnak, hogy jobb lett volna kihagyni ezeket.
"Sir, I want to buy a horse!"
"We don't have horses."
"Then give me something, I can ride!"
Összességében nem lehet okunk a panaszra. Az eddigi filmek között megállja a helyét, de az biztos, hogy nem lesz az a film, amelyet többször meg akarsz majd nézni. Egynek jó, kipipálva.
Éppen ezért nálam 6/10 és a pöröly nagy valószínűséggel már csak a közös moziban csap le majd jövőre. Szuperhős dömpinges (Man of Steel, The Dark Knight rises, The Avengers) nyarunk lesz 2012!
FIGYELD:
- Natalie Portman, mint atomfizikus
- Carlson ügynök feltűnései
- A vége főcím utáni plusz jelenet